Hírek

Ukrajnai meglepetés előadás a 13. Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó programjában! Egyedülálló és a jelenlegi világpolitikai helyzet fényében rendkívüli eseményre várják az érdeklődőket május 28-án a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Festőműhelyébe, ahol a TESZT keretén belül, a meghirdetett hivatalos programon kívül kerül bemutatásra A Dnipro-i Vitymo Ifjúsági Színház Mi osztályunk című előadása, Volodymir Petrenko rendezésében.
Az európai drámairodalom egyik kiemelkedő alkotása napjaink eseményeinek tükrében egészen újfajta megvilágításba kerül. A 20. század politikai, történelmi változásainak az egyénre és a közösségre gyakorolt hatását mutatja be az előadás, egy iskolai osztály tagjainak éveken és évtizedeken átívelő történetén keresztül. Az ukrán művészek fellépése a TESZT fesztiválon nem valósulhatott volna meg a Temesvári Városháza Szociális Igazgatóságának közbenjárása nélkül.
Az ukrán társulat először a 2019-ben meghirdetett nyitott pályázati felhívásra nevezte előadását a TESZT-re, ám akkor végül nem került be a fesztivál végső programjába. A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház és a TESZT fesztivál szervezői úgy döntöttek idén, 2022-ben kérik fel a társulatot a színházi szemlén való szereplésre. A jelenkori világpolitikai helyzet ismeretében, ezzel is támogatva az ukrán művészeket és színházi szakmát, akiknek munkáját és mindennapi életüket is ellehetetlenítette a mostmár hónapok óta tartó ukrán-orosz háborús konfliktus.
Tadeusz Slobodziek Mi osztályunk című darabja egy lengyel iskolai osztályközösség tagjainak sorsát követi nyomon a húszadik század történelmi és társadalmi viharain keresztül, megmutatva azokat a sorsfordító pillanatokat és tragédiákat, melyek tökéletes parabolái a tágabb értelemben vett európai eseményeknek.
A nézőket továbbá arra kérik, lehetőségeikhez és saját belátásuk szerint adakozzanak az ukrán menekültek és művészek további támogatására. Pénzbeli adományaikat a színház épületében elhelyezett gyűjtő urnákba várják. Akárcsak a TESZT többi előadását, ezt is magyar, román illetve angol nyelvű fordítással láthatják az érdeklődők.
Kapcsolódó linkek
-
Interjúk
„Hagyják alkotni szabadon a művészeket”
Hernyák György. Tanár, rendező. Az Újvidéki Művészeti Akadémián szerzett rendezői diplomát Boro Draskovic osztályában, dolgoztt az Újvidéki Rádióban, a Szabadkai Népszínház főrendezőjeként, ő a Tanyaszínház egyik alapítója ... Szerda Zsófia -
Interjúk
„A művészet természetéből adódik, hogy egy művész mindig ellenzékben van, mert kritikus”
A Stúdió K Színház egy brand. Bárki, aki elmegy megnézni egy előadásukat, tudja, hogy nem igazán foghat mellé, mert a színészek, a közeg, az ottani légkör sugározza a professzionalizmust. Barna Zsombor -
Interjúk
Miről álmodik a színigazgató?
Megszoktuk, hogy a Játékszín előadásaira nehezen lehetett jegyet kapni, megkérdeztem tehát Bank Tamást, az igazgatót, hogyan látja a színház helyzetét napjainkban. Lovas Ildikó